OSMAN BÖLÜKBAŞI (1913- 2002)

31 Aralık 2013
515 kez görüntülendi

OSMAN BÖLÜKBAŞI (1913- 2002)

Politikacı. Hacıbektaş’a bağlı Hasanlar Köyünde doğdu. Hasanlar o zaman Mucur’a bağlı idi. Bugün tüm Hasanlar köyü halkı Mucur’a ve Kırşehir’e yerleşmiş durumda. Bu nedenle Bölükbaşı’yı Mucurlu olarak bilir ve tanırız. 1.1.1948’den itibaren resmen Hacıbektaşlıdır. Nitekim Nüfus Cüzdanında da doğum yeri Mucur olarak belirtilmiştir. Bölükbaşı’nın babası, Karacakurt veya Karacayurtlu dediğimiz Türkmen aşiretinin son manevi başkanı Hacı Ahmet Ağa, Annesi ise Nevşehir- Kozaklı ilçesine bağlı Büyük Yağlı Köyüünden soylu bir aileye mensup Hamza Bey’in kızı, Fatma hanımdır. Uzun ömrü, renkli kişiliği, hazır cevaplılığı ve sürekli muhalefet anlayışı ile Türkiye siyasetinde iz bırakmış bir siyasetçidir. Halk arasında Anadolu Fırtınası lakabıyla tanınmıştır.

 

İlkokulu Kırşehir’de ortaokulu Kayseri Lisesinde ve liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Fransa’daki Nancy Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nde yaptı.Buradan 1937’de mezun oldu. Fransa’da ki talebeliği sırasında Kırşehir Mecidiyeköylü ve öğretmen olan , İsmail Hakkı ve Fatma hanım’ın kızı 1913 doğumlu Ayşe İkbal hanım ile evlenmiştir. 14 Haziran 1938’de Türkiye’ye dönerek Kandilli Rasathanesi’nde asistan olarak çalışmaya başladı. 1940’ta Haydarpaşa Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başlayan Bölükbaşı, 1 Kasım 1941’de askere giden Osman Bölükbaşı, İstanbul Davut Paşa Ölçme Alayı ve Ankara Polatlı Topçu Okulu’nda matematik öğretmenliklerinde bulunarak askerliğini bitirmiştir. Haydarpaşa Lisesinde tekrar öğretmenliğe başlamış , ancak 17 Temmuz 1944’te ayrılarak Kırşehir Güzler köyündeki çifliğini ve Hasanlar’daki araziyi işletmeye başlamıştır. Bu arada babası ile birlikte değirmencilik, araba alım satım gibi işleri de yapmış ama bu işlerle tatmin olamadığı için gözünü siyasete dikmiştir. Babası her ne kadar karşı çıktıysa da , Prof. Fuat Köprülü’nün isteği ile 1946’da yeni kurulan Demokrat Parti’ye (DP) girdi. 500 lira maaşlar parti genel müfettişliğine atandı. Bölükbaşı DP’ye katıldıktan sonra bu partinin örgütlenip gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Üstün konuşma yeteneği ile kısa sürede gönülleri fethetmiş , olağanüstü cesaret ve etkili konuşmaları ile yurdun dört bir yanında coşku yaratarak, halk kitlelerini peşinden sürüklemeyi başarmıştır. Kamuoyunda ” Anadolu Söz Fırtınası ” namıyla ün yapan Bölükbaşı, her şeye rağmen bir halk çocuğu olduğunu unutmamıştır. Miting meydanlarında söylediği;

Sesiniz gür olacak / Vicdanlar hür olacak / Efendi bir olacak / O da millet olacak !

Sloganı ile büyük yankı uyandırmış, kısa sürede halkın en çok itibar ettiği , en çok güvendiği politikacılar arasına katılmıştır. Yeni kurulan DP’nin yarattığı bu coşkuda Bölükbaşı’nın büyük payı vardır. Fakat bu durum 23 yıldır iktidarda bulunan CHP’nin gözünü korkutmuştur. 21 Temmuz 1946’da yapılan genel seçimlerde Yozgat adayı olan Bölükbaşı, 93 bin oy almasına rağmen seçilememiş , bu yetmiyormuş gibi seçimden önce yaptığı bir konuşma nedeniyle tutuklanarak Sorgun Hapishanesine konmuştur. Mebus seçilemediği gibi DP’de aradığını bulamayan Bölükbaşı, DP’nin CHP karşısında etkili muhalefet yapamadığını , danışıklı muhalefeti tercih ettiğini söyleyerek , 9 Eylül 1947’de istifa etmiştir.

 

20 Temmuz 1948’de Millet Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Bölükbaşı, 1949’da İsmet İnönü ve Celâl Bayar’a komplo düzenlemek iddiasıyla tutuklandı, ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 14 Mayıs 1950 Genel Seçimlerinde DP , 397 mebus ile iktidara gelmiş, Bölükbaşı ise Millet Partisinden tek millet vekili olarak Kırşehir’den TBMM’ye girdi. Millet Partisi laikliğe aykırı politika ürettiği gerekçesiyle 1953’te kapatıldı.

 

Bölükbaşı bunun üzerine 9 Şubat 1954’te bir grup eski Millet Partisi üyesi ile birlikte amblemi terazi olan Cumhuriyetçi Millet Partisinin kurucuları arasında yer aldı. Bu partinin genel başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 2 Mayus 1954 10.Dönem Genel Seçimlerinde yurt genelinde %4,8 oranında oy aldığı halde yine sadece Kırşehir’den 5 milletvekili çıkarabilmiştir. Bunlardan birisi de Osman Bölükbaşı’dır. Yeniden Kırşehir milletvekili seçilince, Demokrat Parti hükümeti 30.06.1954’te çıkarılan 6429 sayılı yasa ile yüz yıllık Kırşehir vilayetini ilçe yaptı. Niğde’nin ilçesi Nevşehir’i il yaparak Kırşehir’i Nevşehir’in ilçesi yaptı. İlçelerinden Kaman Ankara’ya , Çiçekdağ Yozgat’a , Hacıbektaş , Avanos, Mucur ve Kozaklı Nevşehir’e bağlanmıştır. Kırşehir 3 yıl boyunca ilçe olarak kaldı. Kırşehir’in kaza yapılması Bölükbaşı’yı çok üzmüş, yurt çapında bu haksızlığa tepkiler olmuştur. Nitekim hatasını anlayan DP, 12.06.1957 tarih ve 7001 sayılı Yasa ile Kırşehir’i tekrar vilayet haline getirmiştir. Bu dönemde hükümete eleştiriler yönelten Bölükbaşı da Temmuz 1957’de TBMM’ye hakaretten tutuklandı. Kırşehir, Haziran 1957’de yeniden il durumuna getirildikten sonra , eski kazalarından Avanos, Kozaklı ve Hacıbektaş Nevşehir’de kaldı. Osman Bölükbaşı’nın köyü Hasanlar köyü de yeniden il olan Kırşehir’e bağlanmayarak Nevşehir’e bırakıldı. Bu durumda, Ekim 1957 Genel Seçimleri’nde Bölükbaşı, Cumhuriyetçi Millet Partisi’nden seçilen 4 milletvekilinin arasında yer aldı. Seçim günü hapiste olduğu için milletvekili yeminini Ankara Merkez Cezaevi 10. Koğuşu’nda mahkûmların önünde yaptı.

 

1958’de DP’ye karşı güçbirliği oluşturmak amacıyla CMP’nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin (CKMP) Genel Başkanlığına getirilen Bölükbaşı, 1959’da 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

27 Mayıs Darbesi’nden sonra Kurucu Meclis Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961-15 Ekim 1961), 1961 Genel Seçimleri’nden sonra uzlaşmaz bir tutum takınarak koalisyon hükümetine katılmayı reddetti. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Haziran 1962’de, İsmet İnönü’nün kurduğu II. koalisyona katılınca, 28 milletvekiliyle birlikte partiden ayrılarak ikinci kez Millet Partisi’ni kurdu. Bölükbaşı bu partinin genel başkanlığına getirildi. Millet Partisi, Şubat 1965’te Suat Hayri Ürgüplü başkanlığındaki koalisyon hükümetine katıldı ancak Bölükbaşı, kabinede görev almadığı gibi hükümete eleştiriler de yöneltti. Bölükbaşı ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, 1969 yılında Milliyetçi Hareket Partisi adını aldı.

 

Bölükbaşı, 1972’de Millet Partisi genel başkanlığından ayrıldı. İçeride geçen bir olay yüzünden önce Osman Bölükbaşı daha sonra Hasan Koçdemir partiyi bırakmışlardır. Yerine eski Genelkurmay Başkanı Cemal Tural geçti. 9 Eylül 1973’te de, 1961’den itibaren Ankara’dan seçildiği milletvekilliğinden istifa ederek aktif siyasetten çekildi. Okul sıralarından evlendiği eşi Ayşe İkbal hanımdan 10 yıl evli kaldıktan sonra ayrılıp , Ankara’nın köklü ailelerinden Büyük Yağcıoğulları’nın kızı Mediha hanımla 1946’da ikinci evliliğini yapan Osman Bölükbaşı’nın bu evliliğinden 2 kız 1 oğlu olmuştur. Oğlu Emekli Büyükelçi ve eski MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı’dır. Osman Bölükbaşı siyasetten ayrıldıktan sonra 50 yıl aynı yastığa baş koyduğu ikinci eşinden de ayrılmıştır. Bunun üzüntüsünü yaşarken, bir yandan da sağlığı bozulmuş, 1990 yılından sonra çeşitli hastanelerde tedavi görmüştür. 2002 yılı başında iyice sağlığı kötüleşen Bölükbaşı , İbn-i Sina hastanesine kaldırılmış, 1 ay yattıktan sonra kurtulamayarak 6 Şubat 2002 Çarşamba sabahı , saat 05.30′ da vefat etti. Cenazesi Cebeci Asrî Mezarlığında toprağa verilmiştir.

28 yılı politikanın içinde geçen 91 yıllık çileli, ihanet , kalleşlik ve vefasızlıklarla dolu , bu nedenlerle de kendi deyimi ile bağrı Karacaahmet Mezarlığına dönen, diğer taraftan, kimseye kolay kolay nasip olmayacak şan ve şereflerle , alnı açık, sırtı kambursuz ve başı dik bir şekilde Türklüğün semeasından yeri kolay kolay doldurulamayacak büyük bir boşluk bırakarak ve bir daha gelmemek üzere bir yıldız misali kayıp gitmiş ve giderken bile halkını parlak ışığından mahrum etmemiştir.

 

Ruhu Şâdolsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz